Epson Expression Home XP-102 – recenzja drukarki

Epson Expression Home XP-102 to jedno z najtańszych urządzeń wielofunkcyjnych Epsona. W sklepie internetowym możemy je kupić już za ok 200 zł. Czy jest warte swojej ceny? Zapraszamy do recenzji.

Dane ogólne

XP-102 jest urządzeniem stworzonym dla użytkownika domowego. Ze względu na atramentową technologię druku, przewidziane niewielkie miesięczne obciążenie i dostępne tylko podstawowe funkcje nie przyda się w firmie. Z pomocą tego urządzenia możemy nie tylko drukować dokumenty, ale również skanować oraz kopiować.

Drukarka, pomimo swojej niskiej ceny posiada kilka ciekawych funkcji i rozwiązań. Najważniejszym z nich są rozdzielone wkłady atramentowe – wewnątrz drukarki znajdziemy 4 osobne kartridże – po jednym na każdy kolor. Dzięki temu w przypadku wyczerpania jednego z kolorów wymieniamy tylko 1 tusz – ten który akurat się skończył. W tej kategorii cenowej niewielu producentów oferuje takie urządzenia.

Kolejnym funkcją o której  należy wspomnieć jest możliwość druku dwustronnego, oczywiście w trybie ręcznym, czyli to użytkownik postępując zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie monitora podczas drukowania obraca i wkłada ponownie kartki do drukarki. Niby jest to oczywiste, ale nie wszystkie tanie urządzenia są wyposażone w taką możliwość – w niektórych przypadkach sterownik urządzenia po prostu nie oferuje druku dwustronnego.

Epson XP-102 potrafi także drukować bez marginesów, co może się przydać w przypadku chęci wydrukowania jakiegoś zdjęcia, czy kolorowej prezentacji.

Koszty drukowania

Na rynku dostępne są tusze serii Claria Home o standardowej oraz podwyższonej pojemności. Do standardowych tuszy zaliczamy:

 • T1801 – czarny o pojemności 5,2 ml
 • T1802 – błękitny o pojemności 3,3 ml
 • T1803 – purpurowy o pojemności 3,3 ml
 • T1804 – żółty o pojemności 3,3 ml

Załączone grafiki uświadamiają nam, że kupowanie tuszy Epson 18 o standardowej pojemności nie jest dobrym pomysłem. W takim przypadku koszt wydruku jednej strony w trybie czarno-białym będzie wynosił ok 20 groszy.

Natomiast korzystanie z kolorowych tuszy o standardowej pojemności można nazwać wprost porażką. W tym wypadku za komplet kolorowych tuszy zapłacimy ok 84 zł, a wystarczy on na wydrukowanie zaledwie 180 stron, co daje koszt 47 groszy za stronę. Zdecydowanie bardziej opłaca się inwestować w tusze XL o których mowa poniżej.

Tusze pasujące do Epsona XP-102 o podwyższonej pojemności (wersja XL) to:

 • T1811 – czarny o pojemności 11,5 ml
 • T1812 – błękitny o pojemności 6,6 ml
 • T1813 – purpurowy o pojemności 6,6 ml
 • T1814 – żółty o pojemności 6,6 ml

Za tusz czarny w wersji XL zapłacimy w sklepie internetowym ok 70 zł, co przy wydajności określanej przez producenta na ok 470 stron oznacza, że koszt wydrukowania jednej strony w przypadku wydruku czarno-białego wyniesie ok 15 groszy. Nie jest to dużo (szczególnie w przypadku tak taniej drukarki), jednak są na rynku dostępne urządzenia w podobnej cenie, które zaoferują nam nieco tańsze wydruki.

Znacznie gorzej sytuacja przedstawia się kiedy chcemy drukować w kolorze. Cena kompletu tuszy w wersji XL to koszt ok 150 zł i wg danych producenta wystarczą one na zadrukowanie ok 450 stron (oczywiście przy mniej więcej 5% pokryciu strony), co w sumie daje nam dosyć duży koszt druku 1 strony wynoszący 33 grosze. Należy jednak pamiętać o fakcie, że mamy rozdzielone tusze kolorowe i wymieniamy tylko ten, który akurat się wyczerpie.

Podsumowanie

Epson Expression Home XP-102 to tanie urządzenie wielofunkcyjne, które sprawdzi się w domu, w którym nie korzystamy nadmiernie z kolorowych wydruków. Jeśli chcielibyście drukować więcej w kolorze polecamy przyjrzeć się np. drukarce Canon Pixma MG2250, która oferuje wydruki kolorowe w dużo niższej cenie (ok 20 groszy). Jeśli jednak zamierzacie drukować głównie tekstowe dokumenty i od czasu do czasu coś w kolorze, to urządzenie powinno się sprawdzić.

Aktualną cenę drukarki sprawdzisz tutaj: Epson XP-102

Ten wpis został opublikowany w kategorii Drukarki Epson i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Epson Expression Home XP-102 – recenzja drukarki

 1. paster pisze:

  Sama drukarka Epson XP102 jest tania, ale kupowanie do niej tuszy to koszmar. Jeśli ktoś chce używać orginalnych tuszów, a nie zamienników, czy regenerowanych tuszy, to ja tej maszyny nie polecam. Ale trzeba przyznać, że jakość wydruków jest całkiem dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.