Epson Expression Home XP-102 – recenzja drukarki

Epson Expression Home XP-102 to jedno z najtańszych urządzeń wielofunkcyjnych Epsona. W sklepie internetowym możemy je kupić już za ok 200 zł. Czy jest warte swojej ceny? Zapraszamy do recenzji.

Dane ogólne

XP-102 jest urządzeniem stworzonym dla użytkownika domowego. Ze względu na atramentową technologię druku, przewidziane niewielkie miesięczne obciążenie i dostępne tylko podstawowe funkcje nie przyda się w firmie. Z pomocą tego urządzenia możemy nie tylko drukować dokumenty, ale również skanować oraz kopiować.

Drukarka, pomimo swojej niskiej ceny posiada kilka ciekawych funkcji i rozwiązań. Najważniejszym z nich są rozdzielone wkłady atramentowe – wewnątrz drukarki znajdziemy 4 osobne kartridże – po jednym na każdy kolor. Dzięki temu w przypadku wyczerpania jednego z kolorów wymieniamy tylko 1 tusz – ten który akurat się skończył. W tej kategorii cenowej niewielu producentów oferuje takie urządzenia.

Kolejnym funkcją o której  należy wspomnieć jest możliwość druku dwustronnego, oczywiście w trybie ręcznym, czyli to użytkownik postępując zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie monitora podczas drukowania obraca i wkłada ponownie kartki do drukarki. Niby jest to oczywiste, ale nie wszystkie tanie urządzenia są wyposażone w taką możliwość – w niektórych przypadkach sterownik urządzenia po prostu nie oferuje druku dwustronnego.

Epson XP-102 potrafi także drukować bez marginesów, co może się przydać w przypadku chęci wydrukowania jakiegoś zdjęcia, czy kolorowej prezentacji.

Koszty drukowania

Na rynku dostępne są tusze serii Claria Home o standardowej oraz podwyższonej pojemności. Do standardowych tuszy zaliczamy:

 • T1801 – czarny o pojemności 5,2 ml
 • T1802 – błękitny o pojemności 3,3 ml
 • T1803 – purpurowy o pojemności 3,3 ml
 • T1804 – żółty o pojemności 3,3 ml

Załączone grafiki uświadamiają nam, że kupowanie tuszy Epson 18 o standardowej pojemności nie jest dobrym pomysłem. W takim przypadku koszt wydruku jednej strony w trybie czarno-białym będzie wynosił ok 20 groszy.

Natomiast korzystanie z kolorowych tuszy o standardowej pojemności można nazwać wprost porażką. W tym wypadku za komplet kolorowych tuszy zapłacimy ok 84 zł, a wystarczy on na wydrukowanie zaledwie 180 stron, co daje koszt 47 groszy za stronę. Zdecydowanie bardziej opłaca się inwestować w tusze XL o których mowa poniżej.

Tusze pasujące do Epsona XP-102 o podwyższonej pojemności (wersja XL) to:

 • T1811 – czarny o pojemności 11,5 ml
 • T1812 – błękitny o pojemności 6,6 ml
 • T1813 – purpurowy o pojemności 6,6 ml
 • T1814 – żółty o pojemności 6,6 ml

Za tusz czarny w wersji XL zapłacimy w sklepie internetowym ok 70 zł, co przy wydajności określanej przez producenta na ok 470 stron oznacza, że koszt wydrukowania jednej strony w przypadku wydruku czarno-białego wyniesie ok 15 groszy. Nie jest to dużo (szczególnie w przypadku tak taniej drukarki), jednak są na rynku dostępne urządzenia w podobnej cenie, które zaoferują nam nieco tańsze wydruki.

Znacznie gorzej sytuacja przedstawia się kiedy chcemy drukować w kolorze. Cena kompletu tuszy w wersji XL to koszt ok 150 zł i wg danych producenta wystarczą one na zadrukowanie ok 450 stron (oczywiście przy mniej więcej 5% pokryciu strony), co w sumie daje nam dosyć duży koszt druku 1 strony wynoszący 33 grosze. Należy jednak pamiętać o fakcie, że mamy rozdzielone tusze kolorowe i wymieniamy tylko ten, który akurat się wyczerpie.

Podsumowanie

Epson Expression Home XP-102 to tanie urządzenie wielofunkcyjne, które sprawdzi się w domu, w którym nie korzystamy nadmiernie z kolorowych wydruków. Jeśli chcielibyście drukować więcej w kolorze polecamy przyjrzeć się np. drukarce Canon Pixma MG2250, która oferuje wydruki kolorowe w dużo niższej cenie (ok 20 groszy). Jeśli jednak zamierzacie drukować głównie tekstowe dokumenty i od czasu do czasu coś w kolorze, to urządzenie powinno się sprawdzić.

Aktualną cenę drukarki sprawdzisz tutaj: Epson XP-102

Ten wpis został opublikowany w kategorii Drukarki Epson i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Epson Expression Home XP-102 – recenzja drukarki

 1. paster pisze:

  Sama drukarka Epson XP102 jest tania, ale kupowanie do niej tuszy to koszmar. Jeśli ktoś chce używać orginalnych tuszów, a nie zamienników, czy regenerowanych tuszy, to ja tej maszyny nie polecam. Ale trzeba przyznać, że jakość wydruków jest całkiem dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.