Ranking drukarek atramentowych w cenie do 200 zł – październik 2012

W rankingu wzięliśmy na tapetę popularne drukarki atramentowe, których cena w sklepach internetowych nie przekracza 200 zł. Zapraszamy do porównania drukarek.

W rankingu uwzględniliśmy następujące modele drukarek:

 • Epson Expression Home XP-102
 • Epson Stylus SX230
 • Epson Stylus SX235W
 • Canon Pixma MP230
 • Canon Pixma MG2250
 • HP Deskjet 1050A

Drukarka Epson Expression Home XP-102 to nowość w ofercie tej firmy. Za cenę ok 195 zł otrzymujemy urządzenie wielofunkcyjne – drukarkę z opcją skanowania oraz kopiowania dokumentów. Niewątpliwą zaletą XP-102 (jak i pozostałych drukarek Epson w tym zestawieniu) są oddzielne tusze kolorowe. Warto także zauważyć, że możemy drukować bez marginesów, a sterownik umożliwia drukowanie w trybie dwustronnym (karki musimy jednak ręcznie obracać na drugą stronę). Aktualną cenę drukarki sprawdzisz tutaj.

Drukarka Epson Stylus SX230 to zwycięzca tego zestawienia. Również jest urządzenie wielofunkcyjne  – z opcją skanowania oraz drukowania. Drukarkę Epson SX230 wyróżnia zamontowany kolorowy wyświetlacz ułatwiający obsługę, a także czytnik kart pamięci, dzięki któremu możemy drukować bez kopiowania plików na komputer, co czasami jest bardzo przydatną funkcją. Aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Epson Stylus SX235W jako jedyna w tym zestawieniu posiada wbudowany moduł komunikacji bezprzewodowej WiFi. Dzięki temu możemy ustawić drukarkę w dowolnym miejscu mieszkania i nie musimy martwić się gdzie ulokować kolejną wiązkę kabli. Bardzo łatwe w tym przypadku będzie również współdzielenie drukarki pomiędzy kilkoma komputerami. Aktualną cenę sprawdź na Skapiec.pl.

Canon Pixma MP230 to bardzo tanie urządzenie wielofunkcyjne, które w sklepie internetowym kupimy już za ok 150 zł. Niestety w zamian nie otrzymamy niczego specjalnego. Jak widać na załączonej grafice w przypadku tej drukarki Canon możemy liczyć jedynie na obsługę dwustronnego druku (oczywiście ręczną). Dużą wadą, która wpływa na podwyższenie kosztów wydruku jest zintegrowany tusz kolorowy – w przypadku wyczerpania któregokolwiek z kolorów musimy wymienić cały kartridż. Aktualną cenę Pixma MP230 sprawdzisz tutaj.

Canon Pixma MG2250 to nieco droższe urządzenie wielofunkcyjne tej samej firmy co powyżej. W cenie ok 175 zł otrzymujemy również podstawową funkcjonalność, ale z niewielkimi dodatkami w postaci małego wyświetlacza LED, czy też możliwości drukowania bez marginesów, co jest bardzo przydatną cechą. Niestety również w tym przypadku tusz kolorowy jest jeden, a więc w przypadku kolorowych wydruków nie możemy liczyć na zbyt niskie koszty. Aktualną cenę tej drukarki sprawdzisz tutaj.

 

Na koniec naszego zestawienia prezentujemy jedyną drukarkę firmy Hewlett-Packard – model HP Deskjet 1050A. W sklepie internetowym kosztuje poniżej 160 zł, a więc jest również jednym z najtańszych urządzeń. Niestety za tą cenę w przypadku firmy HP nie otrzymamy żadnych nowinek technologicznych. Model Deskjet 1050A to bardzo proste urządzenie, które potrafi drukować, skanować i kopiować dokumenty, ale nie należy od niego oczekiwać niczego więcej. Przyda się jedynie w domu, gdzie z drukarki korzysta się rzadko. Aktualna cena omawianego urządzenia w Skapiec.pl.

Koszty drukowania

Poniższa grafika przedstawia koszt wydrukowania jednej strony w trybie czarno-białym z wykorzystaniem oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Jeśli do danego modelu drukarki można zakupić wkłady zwykłe i bardziej pojemne (droższe ale o zwiększonej wydajności), to do zestawienia wybraliśmy te, który pozwalają na tańszy druk w przeliczeniu na jedną stronę (a więc te bardziej pojemne). Koszty obliczyliśmy na podstawie informacji o wydajności poszczególnych tuszy podawanych przez producentów.

Jak widać na grafice drukarki Epson w tym przedziale cenowym są bezkonkurencyjne. Natomiast najdrożej w przypadku wydruków czarno-białych zapłacimy używając drukarek Canon MP230 oraz HP Deskjet 1050A – około 17 groszy za 1 stronę.

Kolejna grafika przedstawia porównanie kosztów wydruku 1 strony w trybie kolorowym.

W przypadku druku kolorowego różnice są jeszcze większe. Zdecydowanie najdroższe okazują się drukarki Epson, w przypadku drukarki XP-102 koszt wydrukowania 1 strony w kolorze sięga 33 groszy. Jednie o grosz tańsze będą Stylus SX230 oraz Stylus SX235W. Najtańsza okazuje się być drukarka Canon Pixma MG2250, z pomocą której stronę w kolorze wydrukujemy za 20 groszy.

Wyniki rankingu drukarek:

 1. Canon Pixma MG2250
 2. Epson Stylus SX230
 3. Epson Stylus SX235W
 4. Epson Expression Home XP-102
 5. Canon Pixma MP230
 6. HP Deskjet 1050A

Ranking wygrywa drukarka Canon Pixma MG2250, która jest bezkonkurencyjna jeśli chodzi o koszt druku kolorowego. Drugie miejsce zajmuje Epson Stylus SX230, który jest droższy w eksploatacji, jednak bezkonkurencyjny jeśli chodzi o dodatkowe funkcje. Najsłabsza okazała się drukarka HP, która posiada tylko najbardziej podstawowe funkcje, a jednocześnie drukowanie z jej użyciem jest stosunkowo drogie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rankingi drukarek i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.